O systemach programów komputerowych  Komputer osobisty

Programy komputerowe a właściwie całe systemy programów komputerowych mogą służyć do różnych celów.

Pracownicy biura rachunkowego Uni-Fin posługują się wieloma różnymi programami w tym takimi, które służą do rejestracji zdarzeń gospodarczych, finansowych, kadrowych, płacowych oraz do wytwarzania dokumentów w wymienionych dziedzinach.

Dawno temu, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pracownicy Uni-Fin zaczynali od programów Ramzes (obecnie autorstwa AuraTech), Simple-Business (autorstwa Simple) i podobnych. O firmie LeftHand usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2006 roku przy zakupie serwera marki "Ethernus" w firmie Embedos.

W tamtych czasach - w latach '90 - komputery i programy komputerowe wykonywały jedną czynność po drugiej. Rzutowało to na filozofię tworzenia programów, programy wykonywały zadania liniowo. Sukces ukończenia poprzedniej operacji był warunkiem rozpoczęcia następnej. Wielozadaniowe systemy operacyjne zmieniły ten stan rzeczy, komputery dopiero od niedawna (ten tekst jest z początku 2017 roku) potrafią wykonywać równocześnie dwie lub więcej operacji. Programy komputerowe nauczyły się tej sztuki trochę wcześniej. Wykorzystały do tego celu szybkość działania podzespołów komputerów i zlecały im wiele zadań w bez oczekiwania na ich zakończenie, zostawiając sobie ewentualną kontrolę na później.

Prawdziwym przełomem było użycie wielu procesorów w jednym komputerze, dzięki nowej architekturze sprzętowej program użytkowy zlecał systemowi operacyjnemu wiele zadań  a ten pospołu z komputerem wykonywał je  i kontrolował w tym samym czasie.

Sztuka programowania zeszła z niebotycznych wyżyn dostępnych jedynie specjalistom od liczb w systemie szesnastkowym i kodu maszynowego do poziomu każdego inteligentnego człowieka z zacięciem do logiki.

Pojawiły się coraz bardziej dostępne - dla ogółu użytkowników - programy o niezliczonej liczbie funkcji i opcji, programy - wydawałoby się, odczytujące myśli użytkownika. Obecnie na decyzję o zakupie licencji programu rzutują inne kryteria niż tylko cena.

Ilość dostępnych na rynku programów  wyznacza standard, którego producenci muszą się po prostu trzymać jeśli chcą pozostać na rynku Oczywiście producent oprogramowania może odejść od standardu ale wówczas musi w inny sposób zapewnić zbyt swoich usług i towarów - no chyba, że stagnacja lub bankructwo jest celem jego działalności.

Komputer osobisty
Komputer osobisty